BDAR
gdpr

Šiame tinklalapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklalapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų kaip ši svetainė yra naudojama. 


Ekskursija į A.Basanavičiaus gimtinę

Data

2021 07 21

Įvertinimas
0
20210720_082316 (002).jpg

Vasara – palankus metas išvykoms. Marijampolės „Zonta“ klubo pirmininkė Neda Juodienė ir klubo narė Irena Lunskienė iniciavo ir suorganizavo edukacinę išvyką  į dr. Jono Basanavičiaus gimtinę, esančią Ožkabaliuose, Vilkaviškio raj. sav. pagal Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų finansuojamą projektą „Neįgalių ir senyvo amžiaus asmenų integracija į visuomenę“.

Edukacinėje išvykoje dalyvavo negalią turintys ir senyvo amžiaus Marijampolės miesto gyventojai, iš kurių nemažą dalį sudarė Marijampolės specialiųjų socialinės globos namų ir Marijampolės „Zonta“ klubo nariai. Buvo suorganizuotos trys edukacinės programos: „Kai žemę puošia ąžuolai“, „Ką žinau apie Suvalkijos etninę kultūrą“ ir „Keptuvėj čirška, burnoj tirpsta…”. Tai ne tik pramoga bei aktyvus poilsis, bet ir galimybė iš arčiau susipažinti su Jono Basanavičiaus memorialine sodyba – muziejumi, kuri yra įtraukta į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.

Atvykę dalyviai, apžiūrėjo atkurtą Jono Basanavičiaus gimtą, pasiturinčio Suvalkijos regiono ūkininko vienkiemio sodybą, su XIX a. pabaigos – XX a. pradžios tradiciniais gyvenamaisiais ir ūkiniais trobesiais. Šiuo metu yra atstatyta stuba (gyvenamasis namas), klėtis, karvidė, kluonas ir rūsys.

Edukacinė programa „Keptuvėj čirška, burnoj tirpsta…” vyko edukacijos klasėje, įkurtoje buvusiame ūkiniame pastate – karvidėje ir kiaulidėje. Valandą trukusio užsiėmimo metu, edukatorė supažindino su XIX – XX a. sandūros valstiečių maisto gaminimo ypatumais, vaišino kulinariniam paveldui priklausančiu patiekalu – razaviniais blynais. Edukatorė pasakojo apie šių blynų kepimo tradicijas. Blynai buvo degustuojami pagal to laiko tradicijas – laikant blyną ranka ir merkiant į pasirinktus dažinius – grietinės, miško grybų, kopūstų, morkų, įvairių uogienių ir kt.

Dalyviai aplankė klėtį su prieklėčiu, kur eksponuojami įvairūs buities daiktai, namų apyvokos reikmenys, tekstilė ir įrankiai. Vienoje klojimo šalinėje eksponuojami grūdų kūlimo ir vėtymo mechanizmai, įvairūs žemės dirbimo padargai. Stuboje edukacijos dalyviai susipažino su to laikotarpio baldais, interjero detalėmis, tekstile ir keletu dr. Jono Basanavičiaus asmeninių daiktų. Keliaudami po ekspozicijas, sužinojo įdomių biografinių faktų apie Joną Basanavičių. „Mums labai džiugu apsilankyti Lietuvos patriarcho tėviškėje. Jonas Basanavičius mums yra brangiausias. Be jo neturėtume tokios Lietuvos, kokią turime dabar“ – džiaugėsi Marijampolės specialiųjų socialinės globos namų gyventojas kunigas Ignas Juozas Plioraitis, globos namų gyventoja Lidija Burneikienė džiaugėsi išvyka – „Labai patiko, labai įdomu. Čia labai gera aura, šiltas priėmimas“.

Marijampolės specialiųjų socialinės globos namų bendruomenė dėkoja Marijampolės „Zonta“ klubo atstovams už galimybę dalyvauti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamo projekto  „Neįgalių ir senyvo amžiaus asmenų integracija į visuomenę“ organizuojamose edukacinėse veiklose.

Parengė : Sveikatos priežiūros padalinio kineziterapeutė Dovilė Vaičiulytė.

Nuotraukos Socialinio darbo padalinio užimtumo specialistės Almos Daubarienės